Đumbir
Mnoge kulture i kuhinje koriste đumbir zbog jedinstvenog ukusa i divnog mirisa koji daje mnogim vrstama jela. Drugi ga cene zbog njegovih lekovitih svojstava.
Vekovima je korišten u azijskim jelima, a u Europu i Severnu Ameriku stigao je u poslednjih nekoliko decenija. Suv ili svež, taj je aromatični koren, poreklom iz tropskog azijskog pojasa, vrlo brzo osvojio nepca Evropljana i postao deo naše tradicije.
Svež i sušeni đumbir su savim različiti po svojstvima, kao da su u pitanju dve različite biljke. Posebno je omiljen u Engleskoj, gdje se još od srednjeg veka posluživao uz biber i so kao osnovni začin.
Najkvalitetniji se uzgaja u Australiji, Jamajci, zatim u Indiji i Kini, koje su i najveći potrošači đumbirovog korena. Đumbir je uvek najbolje kupovati svež. Čvrst i gladak đumbir ukazuje na njegovu svežinu, dok dužina đumbira ukazuje na njegovu zrelost. Na tržištu ga možemo pronači u dva oblika odnosno mlad ili zreli.
Koren đumbira se koristi kao dodatak jelima, kolačima, čaju, pivu ili likerima. Kao začin se naročito koristi u indijskoj kuhinji za spravljanje soseva, preliva, jela od povrća, jela od pirinča, jela od mesa, divljači i raznih poslastica. U Engleskoj je na ceni hleb sa ukusom đumbira.
Đumbir poseduje jedinstvenu sposobnost čišćenja organizma od skoro svih vrsta toksina, koji se unose putem hrane, alkohola, hemikalija i zračenja. Ova izuzetna biljka ima brojne dobrobiti za naše zdravlje. Ublažava želudačne tegobe i nadutost. Drevni Grci nakon većeg obroka često su grickali đumbir da bi olakšali proces varenja.
Đumbir poseduje antibakterijska, antigljivična i antitoksična svojstva, zbog toga se koristi kao prevencija gripe i prehlade. Takođe ima i antihistaminska svojstva i zbog toga se koristi i kod alergija.
Energetski napitak
Pola kašičice sitno seckanog svežeg đumbira pomešajte s pola kašičice mlevenog lanenog semena i kašičicom meda. Dodajte 2 dl negazirane mineralne vode, sok od jednog limuna, grejpfruta i pomorandže.
Svež, neoguljen koren umotan u papirnu salvetu, pa u plastičnu kesu, možete čuvati u frižideru do tri nedelje. Đumbir u prahu treba čuvati u zatvorenoj staklenoj posudi na hladnom, tamnom i suvom mestu.